Göktürk Alfabesi Sessiz Damgaları


15 Adet Göktürk Alfabesi Sessiz Damgaları:

15 Adet Göktürk Alfabesi Sessiz Damgaları

Türk Orhun (Göktürk) Alfabesi sessiz damgaları (harfleri) 15 adettir. Göktürk Alfabesinin büyük bir bölümünü Türk Orhun Göktürk Alfabesi sessiz damgaları (harfleri) oluşturmaktadır. Bu oran 38’de 25 yani yaklaşık %66 kadardır. Kesirsel olarak yaklaşık 2/3’tür.  

            Türk Orhun Alfabesinin yani Göktürk Alfabesinin sessiz damgalarının 16 adetinin günümüz Latin alfabesinin yazımında kullandığımız sessiz harflere karşılık geldiğini bilmekteyiz geri kalan ve sözcük yazarken ihtiyacımız olan sessiz damgaları ise karşılıkları olabilecek diğer sessiz Göktürk damgaları(harfleri) ile karşılamaktayız.

15 Adet -karşılığı olan- Sessiz Göktürk Alfabesini Şöyle Sıralayabiliriz:

 1. B
 2. Ç*
 3. D
 4. G
 5. K
 6. L
 7. M*
 8. N
 9. P*
 10. R
 11. S
 12. Ş*
 13. T
 14. Y
 15. Z*

*Bütün Ünlü Damgalarla Kullanılır. Diğerleri ise Yanına geldiği ünlüyü kalın veya ince yapabilir.

Sessiz Damgaları Öğrendiğinizde İşiniz Çok Kolay

Yani bu bölümü geçtiğinizde neredeyse Göktürk Alfabesi ile yazabilcek, okuyabilecek düzeye eriştiğinizi anlayabilirsiniz. Çünü yukarıdaki sayılardan anladığınız gibi Sessiz damgaları öğrendiğinizde Göktürk Alfabesinin büyük bir kısmını öğrenmiş olacaksınız. Göktürk alfabesi öğrenen kişilerin söylediklerine göre bu kısmı bitirdiklerinde az bir yardımla kendi yazmak istedikleri sözcükleri yazabilmekteler. Eğer sizin de almak istediğiniz yardımlar varsa facebook grubumuzdan sorabilirsiniz. Facebook grubumuzda düzeyli bir ortam ve yardımsever insanlar bulabilirsiniz. Sizin de Göktürk alfabesini öğrenebileceğinizi biliyoruz.

Damgalik.com 2017 Tüm Hakları Saklıdır

Başarılı!