Damgalık | Göktürk Alfabesi Öğren ve Alıştırmaları Çöz

Göktürk Yazısı Sesli Harfleri

CCCCCCC A - E Damgası
CCCCCCC I - İ Damgası
CCCCCCC O - U Damgası
CCCCCCC Ö - Ü Damgası

Göktürk Yazısı Sesli Harfleri

Göktürk Alfabesinde ‘Sesli Damgalar’ için 5 Kural

Türk Orhun (Göktürk) Damgalığı’nda (Alfabesi’nde)   4 adet sesli damga var-dır ancak her damganın 2 okunuşu olduğundan yanında bulundukları sessiz damgaya göre bu 2 okunuştan biri düşünülür ve sözcüğümüz bu kurala göre anlaşılır olur. Göktürk Damgalığı’nda 4 adet sesli damga vardır. Bu 4 adet sesli harflerimizi sıralarsak:

Göktürk Alfabesi ile yazılmış yazıları, eserleri ve internet gönderilerini daha iyi okuyup anlayacaksınız. Sözcükler ve Cümleleri çevirip anlayabilmeniz için Göktürk alfabesi sesli damgalarının yazım kurallarını bilmelisiniz. Göktürk Alfabesi sesli damgaları yazım kuralları şu şekilde sıralanmıştır. Bu 5 kural şöyledir:

  1. 2 adet sesli damgamız yanında yazıldığı sessiz damgaya göre 2 sesten biri şeklinde okunabilmektedir. Bunlar A-E ve I-İ damgalarıdır.
  2. Diğer 2 adet damgamız ise bildiğiniz üzere O-U ve Ö-Ü’dür. Bu damgalardan O-U damgası sadece kalın sessiz damgalarla yazılır.
  3. Ö-Ü damgası ise sadece İnce Sessiz Damgalarla birlikte yazılır.
  4. Kelime sonlarındaki sesli damga yazılmayabilir.
  5. Bir kelimede tekrar eden sesli damgalar varsa ilk damga mutlaka yazılmalıdır geri kalan tekrar eden damgalar yazılmayabilir. örneğin:Atakan” sözcüğünde 3 adet A damgası arka arkaya sıralanmıştır. Bu sağdan sola şu şekilde yazılır:”NKTA”.

Sesli Damgaları Anlamak Koladır:

Bu dersi bitirdiğinizde sessiz damgaları öğrenme aşamasına geçebilirsiniz. Sessiz damgaları öğrendiğinizde sesli damgaların sözcük içindeki yerini ve önemini daha iyi anlayacaksınız. Sessiz damgalar bölümüne geçiş yapmak için site menüsünü kullanabilirsiniz.  Sesli damgalar kısmını büyük bir kolaylıkla geçeceğinize inanıyoruz. Sesli damgaların 5 kuralını zamanla pekiştirebilirsiniz.

Damgalik.com 2017 Tüm Hakları Saklıdır.